Labbet fokuserar på säkerhetsforskning och utbildning, projektet har finansierats av Lunds universitet som en ny strategisk satsning om totalt tre miljoner kronor. Projektgruppen består av CASE-forskaren Enrico Ronchi på avdelningen för brandsäkerhetsteknik vid LTH och hans fakultetskollegor Carmelo D'Agostino och Carl Johnsson (Transport and Roads), CASE-forskaren Giedre Gefenaite (Institutionen för hälsovetenskap) och Kristoffer Mattisson (avdelningen för arbets- och miljömedicin) vid medicinska fakulteten på Lunds universitet.
– Vi har ett långvarigt samarbete med Waseda University om användningen av ny teknik för att studera och förbättra säkerheten. Vi tror att genom att kombinera olika spjutspetsteknologier och metoder, såsom virtual reality, körsimulering och geografiska informationssystem, kan forskningen ta itu med viktiga säkerhetsutmaningar, säger Enrico Ronchi.
Den bilaterala workshopen handlar om de senaste forskningsaktiviteterna som genomförts av de två universiteten inom området fotgängardynamik, evakuering och åldrande. Ronchi presenterar aktuella projekt om evakuering vid Lunds universitet och CASE-koordinator Steven Schmidt projekten om åldrande.
Vad kan vi lära oss av Japan?
– Säkerhetsforskningen vid Waseda University tar upp scenarier som inte är så vanliga i Sverige, men som kan bli mer relevanta i framtiden. Vi har mycket att lära av Japan när det handlar om hur man hanterar tätbefolkade områden med äldre vuxna och stora folkmassor. Bara som ett exempel fick vi lära oss hur de hanterar stora folkmassor som besöker Disneyland i Tokyo, fortsätter Enrico Ronchi.
Och vad kan Japan lära av oss?
– Vår forskning vid Lunds universitet lägger stor vikt vid användningen av nya metoder med hjälp av banbrytande simuleringsteknik för att studera säkerhet. Kollegorna i Japan har visat stort intresse för våra forskningsmetoder, säger Enrico Ronchi.